Obserwatorium Integracji Społecznej zorganizowało kolejne już - czwarte spotkanie w ramach prac nad aktualizacją „Strategii Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie polityki społecznej do roku 2015”. Spotkanie odbyło się dnia 25 kwietnia 2012 roku w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Szczecinie.
Kolejne, trzecie spotkanie Zespołu ds. aktualizacji „Strategii Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie polityki społecznej do roku 2015” odbyło się 19 marca 2012 r.
![]() ![]() ![]() ![]() 7 marca 2012 r. odbyło się drugie spotkanie Zespołu ds. aktualizacji „Strategii Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie polityki społecznej do roku 2015”.
![]() ![]() ![]() ![]() 10 lutego 2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. aktualizacji „Strategii Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie polityki społecznej do roku 2015”. Anna Mieczkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, powołana przez Marszałka Województwa na funkcję Przewodniczącej Zespołu, wręczyła akty nominacji pozostałym uczestnikom gremium ds. aktualizacji strategii. - Polityka społeczna nie może być utożsamiana tylko z pomocą społeczną. Obejmuje ona również takie obszary jak zdrowie, edukację, sport czy kulturę. Warto by zintegrować działania w tych obszarach na poziomie regionu. Zmiany legislacyjne, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich lat, zobowiązują nas do aktualizacji Strategii Województwa Zachodniopomorskiego w zakresie polityki społecznej do roku 2015, która została przyjęta przez Sejmik Województwa w 2005 r. - zwróciła się do uczestników spotkania Anna Mieczkowska. Gościem honorowym spotkania była Magdalena Kochan – Poseł na Sejm RP, która przekonywała, że gospodarka jest częścią polityki społecznej, a nie osobnym bytem. – Wszystko, co robimy dotyczy ludzi. Po pierwsze człowiek! – podkreślała priorytetowe znaczenie polityki społecznej w działaniach rozwojowych. Wskazała też na potrzebę niwelowania resortowości w politykach publicznych – na każdym szczeblu samorządu. Spotkanie poprowadziła Dorota Rybarska-Jarosz – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, odpowiedzialna za całość aktualizacji dokumentu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, do Zespołu ds. Aktualizacji Strategii w zakresie polityki społecznej powołał wybranych Dyrektorów Wydziałów Urzędu Marszałkowskiego, którzy realizują zadania związane ze sferą społeczną, w tym kadrę kierowniczą Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i pracowników Obserwatorium Integracji Społecznej. Akty nominacji odebrali również: dr Beata Bugajska – Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego Oddziału w Szczecinie; Mariola Cieśla – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego; Wojciech Olbryś – Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie; Andrzej Przewoda – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie; dr Włodzimierz Puzyna – Rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Szczecinie; dr Wacław Idziak – Przedstawiciel Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego oraz Dominik Rozkrut – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie. Uczestnicy spotkania potwierdzili potrzebę aktualizacji dokumentu, wskazując na konieczność integracji działań we wszystkich obszarach polityki społecznej z uwzględnieniem założeń perspektywy europejskiej. Podkreślali również znaczenie profilaktyki w zapobieganiu problemom społecznym jak i stosowanie strategii edukacyjnych w budowaniu społeczeństwa otwartego na wiedzę i wyzwania nowoczesności. Pojawiło się kilka pierwszych propozycji co do kształtu nowego dokumentu, m. in.:
Strategia w zakresie polityki społecznej zostanie zaktualizowana w ramach zadań Obserwatorium Integracji Społecznej, działającego w strukturach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Obserwatorium jest elementem ogólnopolskiego projektu „Koordynacja na rzecz aktywnej integracji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie.
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
|

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego