and
Get Adobe Flash player
Aktualności OIS Promocja

W dniach 11-12 czerwca w Sarbinowie odbyło się kolejne spotkanie pn: „Współpraca publicznych służb zatrudnienia z pracownikami pomocy społecznej”. Celem spotkania było omówienie obszarów współpracy publicznych służb zatrudnienia z jednostkami pomocy społecznej w zakresie aktywizacji osób zagrożonych wykluczeniem.
W dwudniowym spotkaniu uczestniczyło 50 osób, w tym przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Urzędów Pracy z powiatów: drawskiego, choszczeńskiego, gryfińskiego, pyrzyckiego, myśliborskiego, wałeckiego, stargardzkiego.
Moduł dotyczący ekonomii społecznej poprowadził Dariusz Dziechciarz z Obserwatorium Integracji Społecznej, który przedstawił założenia Wieloletniego regionalnego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej. W części warsztatowej uczestnicy spotkania zagrali w grę pn. „Bizn[es] – poznaj ekonomię społeczną” opracowaną przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Ponadto, na podstawie gry omówiono funkcjonowanie struktury podmiotów ekonomii społecznej, instytucji rynku pracy i pomocy społecznej na poziomie lokalnym.

 

dsc_0078 dsc_0079 dsc_0081
 

Badanie pn. „Czynniki warunkujące efektywność działań ośrodków pomocy społecznej województwa zachodniopomorskiego w opinii ich pracowników” było tematem dyskusji pierwszego spotkania Forum Integracji Społecznej w 2012 r., które odbyło się 4 czerwca w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej.

Na spotkanie zaproszono pracowników socjalnych z losowo wybranych ośrodków pomocy społecznej z terenu województwa zachodniopomorskiego. W trakcie spotkania przedstawiono wyniki badania oraz płynące z nich wnioski, które poddano pod dyskusję. Podczas interesującej wymiany doświadczeń zaproszeni goście zgłosili wiele cennych uwag i spostrzeżeń dotyczących różnych aspektów zrealizowanego badania, co pozwoliło w pełniejszy sposób zrozumieć uzyskane w nim wyniki. Priorytetem było skonfrontowanie wyników badania z opinią praktyków oraz wypracowanie sugestii i wskazówek służących polepszeniu działań ośrodków pomocy społecznej oraz ich współpracy z innymi instytucjami i organizacjami.

Raport z powyższego badania ukaże się na stronie Obserwatorium Integracji Społecznej do końca czerwca 2012 r.

 

dsc_0009 dsc_0011 dsc_0012 dsc_0013
 

Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy zorganizował szkolenie pn. Opracowanie, realizacja i monitoring wieloletniego regionalnego programu na rzecz promocji i upowszechnienia ekonomii społecznej i instytucji sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w regionie – cz. II.
Szkolenie odbyło się w dniach 21 - 23 maja 2012 roku w Centrum Knowledge Village w Warszawie.
Celem szkolenia było wsparcie Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej w procesie tworzenia regionalnych programów rozwoju ekonomii społecznej.
Dorota Rybarska-Jarosz - dyrektor ROPS UM Województwa Zachodniopomorskiego oraz Dariusz Dziechciarz z Obserwatorium integracji Społecznej przedstawili Plan działań na rzecz promocji i upowszechnienia ekonomii społecznej w województwie zachodniopomorskim. Ponadto sam Plan był przedmiotem analiz i dyskusji na panelach warsztatowych szkolenia.
W trakcie szkolenia wymienione zostały również doświadczenia poszczególnych regionów z uwzględnieniem ich specyfiki.

Program szkolenia obejmował następującą tematykę:

  • Wymiana doświadczeń pomiędzy ROPS na temat procesu tworzenia regionalnych programów.
  • Strategie horyzontalne oraz Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego.
  • Wskazania dla ekonomii społecznej. Rozporządzenia KE dotyczące EFS. Omówienie obecnego stanu prac nad strategiami.
  • Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej.  Omówienie i przedyskutowanie krajowego programu rozwoju es jako programu wykonawczego do SRKS. Prezentacja podstawowych kierunków działań przewidzianych w Programie. Cele i wskaźniki. Priorytety i kierunki interwencji publicznej.
  • Warsztaty omawiające specyfikę programów w poszczególnych województwach z uwzględnieniem różnego stopnia zaawansowania województw w realizację procesu.
  • Finanse programu rozwoju . Omówienie sposobu konstruowania planu finansowego programów rozwoju. Metodyka działań z wykorzystaniem narzędzia Prove it PL!
 

W dniu 16 maja 2012 r Obserwatorium Integracji Społecznej uczestniczyło w seminarium dyskusyjnym pt. „Czy szkoła może wpływać na poczucie tożsamości młodego pokolenia mieszkańców Pomorza Zachodniego”, które odbyło się w Zespole Szkół Publicznych imienia Kornela Makuszyńskiego w Radowie Małym.
Na spotkanie zaproszono Dyrektorów Szkół i Placówek Kultury z województwa zachodniopomorskiego, które w toku zadań dydaktycznych i wychowawczych, w sposób szczególny realizują zagadnienia edukacji regionalnej. Spotkanie było realizacją rekomendacji z dyskusji środowiska socjologów szczecińskich nad wynikami badania: „Tożsamość regionalna mieszkańców Województwa Zachodniopomorskiego”, przeprowadzonego w lipcu 2011 r., na zlecenie Obserwatorium Integracji Społecznej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Głównym celem spotkania było wypracowanie – w toku dyskusji i wymiany doświadczeń – dalszych rekomendacji dla środowisk i instytucji pracujących z młodzieżą, które będzie można wykorzystać w systemowym wdrażaniu edukacji regionalnej i w pracy nad kształtowaniem tożsamości młodego pokolenia mieszkańców Zachodniego Pomorza.

 

p5160041 p5160044 p5160051

 

 PUBLIKACJE OIS

B 1 2014

 

cas logo

Statystyki rynku pracy

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
/