and
Get Adobe Flash player
Aktualności OIS Promocja

W dniach 14-15 maja 2012 r. w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym ADHARA w Sarbinowie Morskim odbyło się spotkanie dedykowane dyrektorom Powiatowych Urzędów Pracy oraz Ośrodków Pomocy Społecznej z powiatów:

  1. białogardzki,
  2. kołobrzeski,
  3. koszaliński,
  4. łobeski,
  5. sławieński,
  6. szczecinecki,
  7. świdwiński.

Dariusz Dziechciarz z Obserwatorium Integracji Społecznej prowadził moduł dotyczący ekonomii społecznej. W ramach zajęć uczestnicy zapoznali się z założeniami Wieloletniego regionalnego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej. W części warsztatowej przeprowadzono grę „Bizn[es] – poznaj ekonomię społeczną” opracowaną przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Ponadto, na podstawie gry omówiono w skrócie funkcjonowanie struktury podmiotów ekonomii społecznej, instytucji rynku pracy i pomocy społecznej na poziomie lokalnym.

 

dsc_0015 dsc_0042 dsc_0051 dsc_0086
 

W dniach 19-20 marca 2012 r. w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, Fundacja Fundusz Współpracy zorganizowała w Warszawie, Ogólnopolskie Spotkanie Sieciujące dla Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej.  Było to już piąte spotkanie z tego cyklu.
W spotkaniu udział wzięło 127 osób, w tym pracownicy Obserwatorium Integracji Społecznej. Poza przedstawicielami OWES, uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej oraz partnerzy Projektu.
Pierwszy dzień spotkania poświęcony został szerokiej dyskusji na temat przyszłości sektora ekonomii społecznej. Przeprowadzone zostały dyskusja i konsultacje ze środowiskiem koncepcji systemowych m.in. na temat samego systemu wsparcia, akredytacji czy też nabywania kompetencji doradcy biznesowego. W drugim dniu zaprezentowane zostały doświadczenia budowanych przez Fundacje Pomocy Wzajemnej „Barka” oraz UNDP partnerstw.

 

28 lutego 2012 roku w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego odbyło się spotkanie, którego celem było wypracowanie rekomendacji do badania "Tożsamość regionalna mieszkańców województwa zachodniopomorskiego" przeprowadzonego przez Obserwatorium Integracji Społecznej.
Spotkanie poprowadziła Dorota Rybarska-Jarosz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych i instytucji, które gwarantowałyby wszechstronne spojrzenie na omawiane w raporcie kwestie.
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej z nich zostały przedstawione wyniki badania. Uczestnicy dyskutowali nad zagadnieniami zawartymi w raporcie, koncentrując się przede wszystkim na związkach tożsamości z kapitałem społecznym oraz jej roli w budowaniu kapitału społecznego we wspólnotach lokalnych.
W drugiej części dyskusji Uczestnicy wypracowali szereg rekomendacji dla ogólnie pojętej sfery polityki społecznej, które mogłyby stanowić punkt wyjścia do planowania rozwoju i programowania zmian z regionie. Rekomendacje te podzielono na dwie grupy, z których pierwsza zawiera propozcyje konkretnych działań (rekomendacje do wdrożenia), druga zaś, sugeruje kierunek dalszych prac koncepcyjnych służących wypracowaniu nowych rozwiązań (rekomendacje do pracy koncepcyjnej).

W spotkaniu uczestniczyli zaproszenie goście (w porządku alfabetycznym):

  • Tomasz Czubara - Wyższa Szkoła Administracji Publicznej
  • Ryszard Czyszkiewicz - Stowarzyszenie  „Czas – Przestrzeń – Tożsamość”
  • Włodzimierz Durka - Stowarzyszenie  „Czas – Przestrzeń – Tożsamość”
  • Wacław Idziak - Koszalińskie Towarzystwo Społeczno - Kulturalne
  • Karolina Izdebska - Uniwersytet Szczeciński
  • Paweł Klimek - Stowarzyszenie - „Czas – Przestrzeń – Tożsamość”
  • Jarosław Namaczyński - Powiatowy Urząd Pracy Łobez
  • Hubert Pachciarek - Uniwersytet Szczeciński
  • Jerzy Serdyński - Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego
  • Marek Sztark - Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego Szczecin - EXPO
  • Regina Thurow - Uniwersytet Szczeciński

 

dsc_0076 dsc_0079 dsc_0084 dsc_0088 dsc_0090 dsc_0094
 

W ramach promocji działalności Obserwatorium Integracji Społecznej zaprezentowano na konferencji pn."Wzmocnienie sektora Ekonomii Społecznej – szansą rozwoju województwa zachodniopomorskiego" wypracowany przy współudziale OIS Plan działań na rzecz ekonomii społecznej. Konferencja odbyła się 8 lutego 2012 r. w Hotelu Novotel w Szczecinie jako podsumowanie realizacji projektu „Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej”.
Na konferencji zaprezentowane zostały ponadto efekty realizacji projektu na terenie powiatów Goleniowskiego, Gryfickiego i Drawskiego oraz jako wartość dodana - innych rejonów województwa. Omówione zostały także m.in. stan wdrażania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie zachodniopomorskim, wymagania przepisów prawa i najważniejsze interpretacje oraz orzecznictwo w zakresie podatków i rozliczeń finansowych.
W konferencji wzięło udział ok. 100 osób w tym m.in.: przedstawiciele lokalnych władz, przedstawiciele instytucji rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, lokalnych podmiotów ekonomii społecznej, partnerów społeczno-gospodarczych oraz ekspertów zewnętrznych.
Każdy z uczestników konferencji otrzymał w ramach materiałów konferencyjnych publikacje wydane przez Obserwatorium integracji Społecznej: „Rozwój ekonomii społecznej w regionie” oraz „Problemy i kwestie społeczne w strategiach rozwiązywania problemów społecznych gmin i powiatów województwa zachodniopomorskiego”. Pozostałe publikacje OIS (biuletyny) były promowane w punkcie rejestracji uczestników.

 

 

 PUBLIKACJE OIS

B 1 2014

 

cas logo

Statystyki rynku pracy

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
/